Wiara i miłosierdzie. Światowy Dzień Chorych

22. Dzień Chorego w diecezji legnickiej

Wiara i miłosierdzie to hasło, jakie towarzyszyło obchodom 22. Światowego Dnia Chorego. Ustanowił go Jan Paweł II we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. Jest to okazja do modlitwy w intencji ludzi chorych i cierpiących, ale też w intencji całej służby zdrowia i wolontariuszy niosących bezinteresowną pomoc. W Legnicy z chorymi i personelem medycznym modlił się biskup pomocniczy Marek Mendyk, natomiast w Jeleniej Górze chorych i pracowników służby zdrowia odwiedził biskup legnicki Stefan Cichy.

Legnica

W Ośrodku Opiekuńczo Leczniczym Samarytanin prowadzonym przez legnicką Caritas Mszy św. w intencji pensjonariuszy i służby zdrowia przewodniczył biskup Marek Mendyk. Do koncelebry stanęli: ks. Tomasz Biszko i ks. Artur Trela, pracownicy legnickiej Caritas. W Eucharystii uczestniczyli pensjonariusze ośrodka, podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej, wolontariusze oraz szkolne koło Caritas ze Zbylutowa wraz z młodzieżową drużyną pożarniczą. Na modlitewne spotkanie przyszła także młodzież z gimnazjum i liceum franciszkańskiego oraz pracownicy i personel medyczny ośrodka.

– Naszą obecnością i drobnymi prezentami chcemy sprawić radość chorym, uczymy też dzieci bezinteresownej pomocy i wrażliwości, powiedziała opiekunka grupy ze Zbylutowa Elżbieta Wojtala. Dzieci wraz z rodzicami przygotowały drobne upominki dla wszystkich pacjentów. Były to własnoręcznie wykonane wiosenne kwiaty i kolorowe ozdoby.  Tymi drobnymi upominkami chcemy wnieść trochę wiosennego słońca w życie chorych i starszych osób, dodała p. Elżbieta.

W homilii bp Marek mówił o znaczeniu i sensie cierpienia, a także ważnej roli, jaką chorzy i cierpiący spełniają we wspólnocie Kościoła.  Choroba i cierpienie to wielka tajemnica. Wszyscy chcemy zdrowia, modlimy się o nie. Choroba jednak przychodzi. Osoby udające się np. do Lourdes proszą o jedno  o uzdrowienie. Nie wszyscy jednak wychodzą z choroby. Jednak pobyt w tym miejscu sprawia, że dokonują się inne cuda. Wiele osób właśnie tam odkrywa sens swojego cierpienia, dokonuje się zatem uzdrowienie duchowe  mówił biskup pomocniczy.

Zwracając się do pacjentów Samarytanina i uczestników WTZ powiedział: – Jesteście potrzebni Kościołowi. Jesteście widocznym znakiem obecności Chrystusa cierpiącego pośród nas. Poprzez swoje cierpienie i chorobę macie szczególny udział w cierpieniu Chrystusa. Jesteście powołani przez Chrystusa, jesteście szczególnym Jego obrazem. Poprzez swoje cierpienie i chorobę poświęcacie swoje życie za braci, wypraszacie innym potrzebne łaski.

Wspólna modlitwa w Dniu Chorego była też okazją do złożenia podziękowań wszystkim, którzy opiekują się chorymi, niepełnosprawnymi i ludźmi starszymi. Biskup Marek szczególnie docenił ofiarną pracę personelu ośrodka, grupy wolontariuszy oraz postawę dzieci ze Zbylutowa, które kilka razy w roku odwiedzają chorych.

– Szczególnie w tym dniu chcemy zapewnić was, że Kościół docenia wasze cierpienie i wasze poświęcenie. Z miłością i szacunkiem podchodzimy do każdego z was i chcielibyśmy każdego z was mocno przytulić do serca, tak jak przytula się samego Chrystusa  zakończył bp Mendyk. Poprosił też osoby chore i cierpiące o modlitwę za Kościół i za kapłanów.

Podczas Mszy św. bp Marek wraz z towarzyszącymi księżmi udzielili chorym sakramentu namaszczenia. Jeszcze tego samego dnia biskup pomocniczy modlił się z pacjentami i personelem Szpitala Wojewódzkiego w Legnicy.

Jelenia Góra

Natomiast biskup legnicki Stefan Cichy udał się do Zakładu Opieki Leczniczej Caritas w Jeleniej Górze. Tam przewodniczył uroczystej liturgii w intencji chorych i ich opiekunów. Mszę św. koncelebrował wraz z ks. Czesławem Włodarczykiem  dyrektorem legnickiej Caritas, ks. Grzegorzem Niwczykiem  proboszczem parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski i św. Franciszka z Asyżu oraz księżmi mieszkającymi w ośrodku.

Przemawiając do chorych, opiekunów i wolontariuszy, nawiązał do trzech spotkań, w jakich ks. biskup uczestniczył w ostatnich dniach podczas wizyty ad limina Apostolorum w Rzymie. Mówił o spotkaniu i podejmowanych tematach w Papieskiej Radzie ds. Służby Zdrowia, o słowach skierowanych do chorych i wolontariuszy przez papieża Franciszka z niedzielnego Angelus oraz o wizycie w Domu Generalnym Cichych Pracowników Krzyża  miejscu formacji osób niosących pomoc ludziom chorym.

Podczas uroczystej celebracji Mszy św. kapłani udzielili osobom chorym oraz w podeszłym wieku sakramentu namaszczenia chorych. Na zakończenie liturgii chorzy zapewnili swojego pasterza o stałej pamięci w modlitwie w jego intencji.

ks. Waldemar Wesołowski